Pierwsza wizyta.

Jak przygotować się do pierwszej wizyty u dietetyka?

 

Przed konsultacją należy przygotować dzienniczek żywieniowy (do pobrania tutaj), czyli spis potraw, produktów i napojów spożytych w ciągu trzech dni. Dzienniczek ten zabieramy na pierwszą wizytę i posłuży on do oceny dotychczasowych nawyków żywieniowych.

Jeśli posiadasz aktualne (z ostatniego roku) wyniki morfologii krwi, profil lipidowy (badanie poziomu cholesterolu), poziom TSH (badanie hormonów tarczycy) czy glikemię również zabierz je na pierwszą wizytę. Jeśli przewlekle chorujesz i jesteś po pobycie w szpitalu możesz zabrać wypis ze szpitala.

Jeśli zażywasz leki lub suplementy diety, spisz na kartce lub dopisz do dzienniczka żywieniowego ich nazwy.

Zastanów się jaki jest Twój cel wizyty u dietetyka oraz jakiego efektu stosowanej terapii się spodziewasz.

Poniżej znajduje się spis najczęściej zadawanych pytań przed pierwszą wizytą:

1.       Jak długo trwa pierwsza wizyta oraz jak wygląda?

Pierwsza wizyta trwa ok. 60 minut. Wizyty kontrole trwają ok. 15-30 minut.Na pierwszej wizycie wypełniana jest ankieta żywieniowa (na temat preferencji żywieniowych, stylu życia, przebytych chorób), odbywa się pomiar składu ciała oraz rozmowa na temat celu terapii dietetycznej, ustalane są także takie parametry jak BMI, zapotrzebowanie energetyczne. W trakcie tej wizyty odpowiadam również na wszelkie pytania pacjenta dotyczące ustalanej indywidualnie diety.

2.       Kiedy otrzymam plan żywieniowy?

Czas oczekiwania na plan żywieniowy to ok 2-4 dni. Jest możliwość otrzymania go drogą mailową lub w wersji wydrukowanej w Poradni Dietetycznej.  Nawet, gdy plan wysyłany jest e-mailowo, dokładnie opisuję jak stosować dietę oraz zapisuję wszystkie zalecenia.

3.       Jak często odbywa się kontrolna wizyta?

Pierwsza wizyta kontrolna odbywa się zawsze dwa tygodnie po rozpoczęciu indywidualnego planu żywieniowego, druga kontrola terapii ustalana jest po miesiącu od pierwszej kontroli. Kolejne wizyty kontrole są ustalane indywidualnie.

Należy pamiętać, że regularne kontrolowanie postępów terapii zwiększa motywację do stosowania zdrowych nawyków, tym samym zwiększając indywidualne postępy i efektywność planu żywieniowego.

4.       Co zawiera plan żywieniowy?

Plan żywieniowy to rozpisany jadłospis na 7 lub 14 kolejnych dni. Jadłospis zawsze jest indywidualnie ustalony pod danego pacjenta. Zawiera on szczegółowy opis posiłków wraz z przepisami, gramaturę produktów i potraw oraz miary domowe. Poza tym, można w nim znaleźć kaloryczność danych potraw i produktów zawartość białka, tłuszczu i węglowodanów (wraz z błonnikiem pokarmowym). Istnieje również możliwość umieszczenia na planie zawartości poszczególnych witamin oraz składników mineralnych. Dodatkowo wysyłam główne zasady stosowania diety oraz indywidualne zalecenia dietetyczne.

5.       Co jeśli nie będę dokładnie trzymać się planu?

Plan żywieniowy jest maksymalnie zindywidualizowany co oznacza że jest tak dopasowany do danego pacjenta, aby zminimalizować uciążliwość stosowanej diety. Wszelkie odstępstwa mogą przełożyć się na efektywność terapii. Jeśli np. omijasz główne posiłki może przełożyć się to nie tylko na zmniejszenie kaloryczności ale także na zmniejszenie w diecie zawartości witamin i składników mineralnych.

6.       Czy w trakcie stosowania planu mogę kontaktować się z dietetykiem?

Oczywiście, że tak! Pamiętaj, że zawsze możesz się zapytać o wszystko i wyjaśnić swoje wątpliwości.

Oprócz planu żywieniowego i niezbędnej wiedzy żywieniowej otrzymujesz wsparcie motywacyjne do stosowania diety.

 7.       Jak mam się żywić po zakończeniu stosowania planu żywieniowego?

Na ostatniej wizycie otrzymujesz wskazówki do utrzymania efektów diety. Jeśli się będziesz nich trzymać- efekty zostaną zachowane.

Ponadto, zawsze można skontrolować efektywność poprzez zrobienie analizy składu ciała.

8.       Czy dodatkowo muszę stosować suplementy diety?

W trakcie terapii ani po jej zakończeniu nie zalecam stosowania odchudzających suplementów diety. Ich skuteczność nie została potwierdzona, a większość z nich działa na zasadzie palcebo, czyli nie ma żadnego fizjologicznego działania.

9.       Czy muszę brać witaminy albo składniki mineralne w trakcie diety?

Nie, dieta zawiera wszystkie niezbędne witaminy i składniki mineralne w zalecanych ilościach. Należy pamiętać, że zarówno niedobór jak i nadmiar tych składników może być szkodliwy dla organizmu.